• 21 Haziran 2017, Çarşamba 15:26
EMRAHÇETİNKAYA

EMRAH ÇETİNKAYA

Osman Hamdi Bey Sahnesi Büyülüyor

Gazete haberi “ Sebebi bilinmeyen olayda bir kişi on yedi yerinden aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralandı.” Yine başka bir gazete haberi “kent meydanında kavga...” Bir başkası “ Gebze’de silahlı çatışma”. Daha bir başkası “ statta kadınlar ve çocukların olduğu bölgeye bile biber gazı. Sonra devam ediyor” bonzai ve uyuşturucu kullanım yaşı düştü” . Yahu ne oluyor Allah aşkına.  Nereye gidiyoruz böyle. Neden bitmiyor bu haberler… İşte bu yüzden bu aktif genç dinamik nüfusu biraz da olsa şiddetten uzak alanlara yönlendirelim. Bakın Gebzespor başta olmak üzere birçok başarılı ilçe kulübümüz var. Çocuklarımızı spora yönlendirelim. Çok güzel bir olimpik yüzme havuzumuz var. Yüzsünler. Sonra yine hemen stadın yanı başına gençlik merkezi açıldı ya da açılacak. Yönlendirin etkinliklerle kendini geliştirsin çocuklar… Tiyatrolara, sinemalara, konserlere, bölgemizdeki kurslara yönlendirin çocukları… Gelişimlerine katkı sağlayarak şiddetten uzak bir gelecek yetiştirelim.

 

2008 yılları düşünüyorum bölgemizde bir tane kültür merkezi yoktu. Gebze belediyesi kültür merkezi ya yıkılmıştı ya da yıkılmak üzereydi. Oyunlarımızı, eski sinema salonunu kiralayarak oynuyorduk. Sahnesi olmayan kulisi olmayan bir yerde mucizeler yaratmaya gelecek nesillere katkılar sunmaya çalışıyorduk. Bugün ise K.B.B’ ye ait Osman Hamdi bey sahnesi var. Çayırova da Dilovası’nda kültür merkezleri açıldı ve açılacak. Darıca da Adnan Menderes Kültür Merkezi açıldı. Sonra yine Gebze Kültür Merkezi açıldı. Buralarda çok ciddi ve çok önemli programlar yapılıyor. İnsanlar konserlere panellere tiyatrolara sinemalara davet ediliyor. Her bölgede ciddi gelişim ve değişimler var. Ama yiğidi öldür hakkını ver; bunun temelinde Osman Hamdi Bey Kültür Merkezinin büyük bir etkisi var.

 

Bugün çok ciddi bir kemik seyirci kitlesine ulaşmış bir salondan bahsediyoruz. Programları diğer kültür merkezleri içinde örnek teşkil ediyor. Bu programların oluşturulması, geliştirilmesi ve getirilmesi konusunda ciddi katkıları var diğer kültür merkezlerine. Biletli ya da biletsiz her etkinlikle hatırı sayılır bir kitleyi salona toplamayı başarabiliyor. Bölgemizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla da başarılı çalışmalara imza atıyorlar. Güzel çalışmalar sonucu çok güzel etkinlikler gerek belediye öncülüğünde gerekse sivil toplum merkezleri ile ortak çalışmalar neticesinde gerçekleşiyor. Programların çeşitliliği, programların kalitesi ve yenilenebilir ( süreklilikten uzak tekrarsız ve yeni ) olması civar illerden misafirleri ağırlamayı başarıyor. 7 den 70 e tüm şehri kucaklayan, tüm şehri temsil eden ve bu şehrin adeta resmini oluşturan bir kültür merkezi durumunda. Bu bence çok önemli bir olgu, bunu oluşturmak ve korumak büyük başarı ve sorumluluk getiriyor. Osman Hamdi Bey Sahnesi müdürü Ufuk Eser başta olmak üzere tüm kültür merkezi çalışanları bunu layığıyla yerine getiriyor.

 

Bugün ocak ayının yirmi sekizi ve tüm şehir Osman Hamdi Bey Sahnesinde hangi etkinliklerin olacağını merak ediyor. Herkes büyük bir sabırsızlıkla bültenin çıkmasını bekliyor. Ha! Bu arada, Gebze’miz için bu broşürlerin çok büyük bir önemi var. Bu broşürler Kocaeli’nin tüm ilçelerine ulaştırılıyor. Kıyıda köşede kalmış en uzak noktasına kadar taşınıyor ve insanlara ulaştırılıyor. Düşünsenize Gebze’miz kültürel faaliyetlerle bundan daha güzel nasıl TANITABİLİR Kİ…  Ama her şeyden önemlisi iyi bir gençlik merkezi orası gençler ve çocuklar için çok büyük kültürel yatırımlar yapılıyor. Çocuk oyunlarının büyük bir çoğunluğu ücretsiz! Tiyatrolar, konserler, paneller, söyleşiler ücretsiz… Oyunları ile ülkeyi gezen K.B.B Şehir Tiyatrolarının oyunları neredeyse ücretsiz… Ha ücret mi?  En ucuz sigara paketinin size maliyeti size daha fazla… Üstelik sadece bir gün… Ve K.B.B ŞEHİR TİYATROLARI diğer şehir tiyatrolarına ve devlet tiyatrolarına başarılarıyla parmak ısırtıyor. Bence hiçbir oyununu kaçırmamanızda yarar var. Birçok biletli konser ve tiyatro oyunu var. Bu oyunları başka şehirlere gittiğinizde neredeyse üç katı fiyatlara izliyorsunuz. Ama her şeyden önemlisi böylesine kaliteli ve iyi oyunlar ya da konserler, ya da böylesine değerli sanatçıları canlı performanslarıyla çıplak gözle izleme şansına erişiyorsunuz.

 

Bu arada Osman Hamdi Bey sahnesinin dünyaca başka tiyatrolar tarafından bilinen ama ülkemizce haberi yapılmayan bir uygulaması var. Bunu da ilk bizim şehrimizin kültür merkezi başlattı. “ Lazer uygulaması”. Evet, malumunuz özellikle tiyatro oyunlarında telefon çekimi çok fazla oluyor oyunlarda. Bu hem oyuncuyu bozuyor hem de diğer izleyenleri. Bunu engellemek için Ufuk Bey başta olmak üzere tüm kültür merkezi çalışanları ciddi bir çaba saf ediyor. Ve bu uygulama yurt dışında birçok büyük tiyatroda da uygulamayı başlandı. Ama bizim ulusal kanallarımız bu uygulamayı ilk yapanın haberini yapmak yerine yurt dışında yapılmaya başlandı haberini yapayı daha cazip buluyor. Hani facebook üzerinde bir resim gösterip yurt dışında bir yer olsaydı beğenirdiniz ama maalesef burası Türkiye de bir yer diye paylaşıyor ya aynen öyle işte.

 

Sözün Özü Özün Sözü

“  İnsan hayatta her şeyi kaybedebilirsiniz. Para, ev, araba, şan, şöhret; Hatta yoksulluk içinde ölebilir insan ama KÜLTÜR yaşamayı hak ettiği kadar sizden sonrakilere bırakılacak en büyük miras OLMALIDIR. O yaşadıkça yaşayacaktır Bir Millet.”

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 03.06.2020 Günlük Yorumu

yukarı çık