Rıdvan Şükür’den Gebze ilçe kaymakamına, Kırsal yerleşim kitabı
Tarihçi Rıdvan Şükür, yeni çıkan “Gebze çevresinde kırsal yerleşim” adlı kitabını Gebze ilçe kaymakamı Mustafa Güler’i ziyareti sırasında imzalayarak hediye etti.
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 11:36

Rıdvan Şükür, Gebze'nin kırsal yerleşimini ele yeni kitabında, cumhuriyet dönemi içinde bölgede ve çevrede yaşanan değişim ve dönüşümden izler sunuyor.   Şükür,  Bu çalışma sırasında, yayınlanmış istatistikî verileri, nüfus sayımlarını, raporları ve tezleri inceliyor, Bölgenin Osmanlı dönemine ait nüfus ve temettuat defterlerindeki bilgilerden de faydalanıyor.  

Çalışma bölgesindeki Köyler hakkındaki bilgiler, belge niteliğindeki eski ve yeni fotoğraflarla desteklenen kırsal yerleşim kitabı hakkında İlçe Kaymakamı Mustafa Güleri bilgilendirdi. 

Kitap çalışması sırasında tarihçi Rıdvan Şükür, 1987 yılına kadar Gebze'nin mülkî sınırları içindeki kalan sahayı adım adım gezerek çalışmasını tamamlamıştı.     

Rıdvan Şükür, Gebze ilçe kaymakamına bu kitap ile Gebze çevresinde sanayileşme ile birlikte yaşanan zirai değişimi ve tarımsal yok oluşu hatırlatmaya çalıştığını söyledi.  Gebze ilçe kaymakamı kendisini ziyaret eden Rıdvan Şükür’e çalışmalarında başarılar diledi.  

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...